tearebels.pl

Portal ogólnotematyczny

Uprawa borówki amerykańskiej
Lifestyle

Uprawa borówki amerykańskiej

W dzisiejszych czasach spotkać osobę, która nigdy nie próbowała borówki amerykańskiej. Owoc ten cieszy się ogromną popularnością nie tylko z powodu walorów smakowych, ale także zdrowotnych. Obecnie plantacje borówek znajdziemy na całym świecie. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby założyć ją w przydomowym ogródku na swój własny użytek. Zadanie to nie jest skomplikowane, należy jednak przestrzegać paru istotnych zasad, aby latem cieszyć się obfitymi plonami.

Wybór lokalizacji i ziemi pod borówkę

Stanowisko dla borówki powinno być słoneczne a jednocześnie osłonięte od wiatru. Warto też przy wyborze miejsca, unikać miejsc, gdzie może gromadzić się woda. Nie wpłynie to najlepiej na rozwój rośliny.

Jeżeli chodzi o glebę, borówka wymaga kwaśnego podłoża, najlepiej między 3,5 a 4,5 pH. Najlepiej sprawdzą się tutaj gleby lekkie z dużą zawartością próchnicy. Jeżeli planujemy większą plantację, najlepiej pobrać próbki gleby i dokładniej je przebadać.

Sadzenie borówki amerykańskiej

  • Na początku należy przygotować dołek, około 30 cm głębokości i 60 szerokości. Krzewy sadzimy w rozstawie 1,5 x 1,5 m. Krzewy borówki nie korzenią się głęboko, ale za to dość szeroko. 
  • Całość dołka należy wyłożyć specjalną folią PVC oraz zrobić w niej otwory na nadmiar wody.
  • Borówka amerykańska jak wyżej wspomniano, wymaga gleby kwaśnej. Dołek wypełniamy więc kwaśnym torfem, dodajemy piasek i mieloną korę sosnową. Jeżeli chcemy ułatwić sobie zadanie,w sklepie ogrodniczym znajdziemy przygotowane już podłoże pod borówki. 
  • Dopiero teraz możemy ułożyć korzenie borówki i umieścić ją na odpowiedniej wysokości.
  • Na tym etapie możemy już podać roślinę i uzupełnić nasz dołek do końca podłożem.
  • Delikatnie ugniećmy glebę, ponownie podlejmy nasz krzew. Warto tutaj obsypać ją korą sosnową lub ewentualnie kwaśnym kompostem. Dzięki temu, w podłożu utrzymie się niski odczyn.

Borówka amerykańska- pielęgnacja

Uprawa borówki amerykańskiej nie należy do najprostszych, ale warto się do niej przyłożyć, aby uzyskać obfity plon. Przede wszystkim, istotne jest tutaj nawożenie. Roślina ta jest bardzo wrażliwa na niedobory azotu, a jednocześnie na niekorzyść idzie jego nadmiar. Najlepiej podawać go w mniejszych dawkach, nie przesadzać z zaleceniami producenta. 

Równie istotnym elementem pielęgnacji jest podlewanie. Zaleca się dostarczanie dla każdego krzewu między 10 a 20 litrów wody tygodniowo. 

Jeżeli chodzi o cięcie pędów, powinniśmy usuwać pędy wtedy, kiedy widzimy, że jest taka potrzeba. Chore gałęzie powinny jak najszybciej zniknąć z naszej rośliny, aby nie zaraziły reszty. Z kolei zbyt zagęszczony pęd również nie jest dobrym znakiem- wówczas dostęp światła będzie ograniczony do niektórych pędów a dodatkowo nie będą one miały miejsca na owocowanie.