tearebels.pl

Portal ogólnotematyczny

jakie drzewa wzdłuż ogrodzenia
Zdrowie

Jakie są zalety nasadzeń drzew wzdłuż ogrodzenia?

Nasadzenie drzew wzdłuż ogrodzenia umożliwia połączenie w sobie efektu estetycznego z efektem praktycznym, ponieważ roślinność posadzona przy płocie stworzy naturalną zasłonę działki przed oczami sąsiadów i osób postronnych, a także stanie się przepiękną ozdobą ogrodu. Żywopłot może mieć dowolną konfigurację roślinną w zależności od dostępności miejsca i zasobów glebowych. Jakie drzewa wzdłuż ogrodzenia będą prezentowały się najładniej, tworząc ciekawą i zróżnicowaną kompozycję? Wśród wielu opcji każdy wybierze najlepszą dla siebie.

Zalety roślin nasadzonych wzdłuż ogrodzenia

Nasadzenia wzdłuż linii płotu wzmacniają jego konstrukcję i stają się ozdobą działki w otoczeniu nieruchomości. Piękny żywopłot stanowi efektywne wykończenia podwórka oraz wyznacza jego granice. Jego zróżnicowany roślinnie charakter pełni także efekt estetyczny i ozdobny dla bryły architektonicznej domu.

Gęste nasadzenie drzew iglastych wzdłuż ogrodzenia pozwala na stworzenie intymnej atmosfery w ogrodzie, szczególnie jeśli za ogrodzeniem znajduje się rekreacyjny ogród sąsiadów. Dodatkowo szpaler drzew jest barierą akustyczną dla dźwięków pochodzących spoza działki.

Żywopłot spełnia także rolę termiczną broniąc terenu działki przed mocnymi podmuchami wiatru w czasie niekorzystnej pogody, tworząc ustronne i spokojne miejsce. Przynosi to wiele korzyści nie tylko dla domowników, ale także dla innych roślin, które rosną w pobliżu ogrodzenia.

Jakie drzewa wzdłuż ogrodzenia będą prezentowały się najlepiej?

Bardzo często wśród drzew, które są sadzone jako elementy żywopłotu wzdłuż ogrodzenia, zauważyć można tuje. Ich zaletą jest dość szybki wzrost oraz zagęszczona struktura.

Wśród roślin iglastych można odnaleźć także inne rodzaje drzew, które nie są tak popularne jak tuje, jednak bardzo dobrze odnajdują się w roli żywopłotu. Do iglaków dających się doskonale formować jako drzewa ogrodzeniowe należą świerki, cisy lub jałowce. Ich obecność w ogrodzie nada mu nieco dziki i naturalny charakter.

Drzewa liściaste stanowią ciekawą alternatywę dla iglaków, jeżeli chodzi o sadzenie ich blisko ogrodzenia. Jako przykład drzew liściastych, które doskonale pasują do nasadzeń wzdłuż płotu, jest buk, klon, grab lub głóg. Należy jednak pamiętać, że żywopłot złożony tylko z drzew liściastych straci na swojej funkcjonalności w okresie jesienno – zimowym, będzie to spowodowane utratą liści.

Najbardziej zróżnicowaną i nietuzinkową kompozycją żywopłotu stają się połączenia roślinne składające się z mieszaniny gatunków liściastych wraz z iglastymi. Jest to mieszanina roślin o najbardziej naturalnym i nietuzinkowym charakterze, która będzie się z pewnością doskonałą ozdobą posesji.

zycierzeczy.pl