tearebels.pl

Portal ogólnotematyczny

Jak ustawić okna na zimę aby było ciepło ?
Dom i Ogród

Jak ustawić okna na zimę aby było ciepło ?

Jak powszechnie wiadomo, okna należy co jakiś czas poddawać okresowej regulacji. Czynność ta potrafi bowiem w z znacznym stopniu wydłużyć ich właściwości, co może przedłożyć się na duże oszczędności w okresie jesienno – zimowym. Warto wiedzieć o tym, że regulacja okien nie zawsze wymaga obecności fachowca. Przy odrobinie wiedzy i umiejętności można z powodzeniem wykonać ją samemu, zaoszczędzając w ten sposób pieniądze oraz cenny czas.

Jak ustawić okna na zimę ?

Istnieje wiele powodów, dla których warto przeprowadzić okresową regulację skrzydeł okiennych. Czynność tę należy zawsze wykonywać wraz ze zmieniającymi się porami roku. Otóż w związku ze zmieniającą się na dworze temperaturą powietrza warto zastosować odpowiedni stopień przylegania skrzydła do ramy okiennej.

W okresie lata, gdy na dworze jest ciepło trzeba zawsze zmniejszyć docisk. Dzięki temu nasze okno znajdując się w pozycji zamkniętej będzie przepuszczać tylko niewielką ilość ciepłego powietrza. Takie rozwiązanie w znaczny sposób będzie ułatwiać samoczynną wentylację poszczególnych pomieszczeń.

Z kolei w okresie zimowym należy zawsze wziąć pod uwagę to, że na dworze są znacznie niższe temperatury. Wówczas to każde skrzydło powinno mieć bardziej szczelną konstrukcję. Na ten czas okucia w oknie należy wyregulować w taki sposób, aby nie przepuszczały do wnętrza mieszkania zimnego powietrza. Wówczas to w mieszkaniu jest o wiele cieplej, a właściciel może w znaczny sposób zaoszczędzić na ogrzewaniu.

Bardzo istotnym powodem, dla którego warto systematycznie regulować okna, jest konieczność korekcji ustawienia poszczególnych skrzydeł. Może się zdarzyć bowiem tak, że w podczas użytkowania skrzydło delikatnie opadnie. W takiej sytuacji może wystąpić znaczny problem podczas domykania lub otwierania okna.

Poprawna regulacja skrzydła okna w lecie i zimą

Warto wiedzieć o tym, że zazwyczaj fabrycznie okucia w oknach są ustawione w pozycji neutralnej. Taki stan rzeczy przekłada się na to, że skrzydła ściśle przylegają do ram. Z kolei znacznik na zaczepie w takim ustawieniu wskazuje godzinę szóstą. W celu zmiany ustawienia zaczepu na okres letni trzeba go ustawić na godzinę dziewiątą. Aby poprawnie wykonać tą czynność, należy użyć odpowiedniego klucza.

Warto zawsze mieć na uwadze, że ustawienie okien w trybie letnim jest w pełni przystosowane do temperatur panujących podczas tej pory roku. A gdy nadchodzą chłodne dni należy z powrotem ustawić zaczep na pozycję zimową lub neutralną.

Regulacja na tę zimną porę roku sprawia to, że chłodne powietrze z dworu nie będzie wchodzić do pokoju czy kuchni. Regulacja okien to bardzo ważna czynność, którą w razie potrzeby warto wykonać, a przyniesie to wymierne skutki.