tearebels.pl

Portal ogólnotematyczny

Dziurawiec - jakie ma działanie?
Zdrowie

Dziurawiec – jakie ma działanie?

Dziurawiec zwyczajny to roślina, która występuje w całej Polsce. Kwiaty dziurawca są koloru żółtego i posiadają charakterystyczne “dziurki”, od których pochodzi nazwa tego zioła. Jakie działanie ma dziurawiec? Znany był ze swojego leczniczego działania wiele lat temu i jego właściwości wykorzystywane są do dzisiaj.

Dziurawiec wykazuje dobroczynne działanie na organizm człowieka, dzięki zawartości wielu aktywnych substancji, wśród których najważniejsze to:

  • hiperycyna – czerwony barwnik
  • flawonoidy
  • garbniki
  • witamina A i C
  • cholina – wit.B4
  • olejek eteryczny

Ten unikalny skład dziurawca sprawia, że znalazł on zastosowanie przy problemach skórnych, związanych z m.in. trądzikiem, poprzez działanie antybakteryjne i antyseptyczne. Dziurawiec łagodzi podrażnienia przewodu pokarmowego, zmniejszając bóle brzucha. Wyciąg z dziurawca pozytywnie wpływa na układ nerwowy, wykazując działanie uspokajające.

Dziurawiec – przeciwwskazania

Dziurawiec zwyczajny jest rośliną, która wykazuje dobroczynne działanie na organizm człowieka. Należy jednak pamiętać, że istnieje kilka przeciwwskazań do stosowania tego popularnego ziela. Zawartość czerwonego barwnika – hiperycyny powoduje uwrażliwienie skóry na promieniowanie UV. Dlatego osoby zażywające dziurawiec nie powinny poddawać się nadmiernej ekspozycji słonecznej, a także korzystać z solarium. Nie zaleca się również korzystania z zabiegów z wykorzystaniem lasera, np. laserowej depilacji. Ponadto podczas spożywania ziółek z dziurawca, należy stosować wysoki filtr spf, nawet w pochmurne dni. Pozwoli to uniknąć pojawienia się przebarwień skórnych. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do spożywania dziurawca jest także głęboka depresja. Nie powinno się łączyć ziela dziurawca z lekami na depresję, gdyż może zostać obniżone ich działanie. Zaleca się, aby osoby zażywające leki skonsultować możliwość spożywania dziurawca z lekarzem lub farmaceutą.

Może Cię zainteresować: Jeżyna fałdowana

Dziurawiec – jakie ma działanie niepożądane

Nieprawidłowe spożycie dziurawca, niezgodne z zaleceniami może doprowadzić do wystąpienia działania niepożądanego. Do najczęstszych działań niepożądanych zalicza się:

  • ból i zawroty głowy
  • osłabienie
  • niestrawność
  • wzmożone pocenie się

Zastosowanie olejku z dziurawca

Dziurawiec - jakie ma działanie?

Oleje roślinne cieszą się coraz większą popularnością wśród osób ceniących sobie naturalną pielęgnację. Na rynku istnieje szeroki wybór olejków, dobieranych w zależności od składu, działania oraz typu cery. W przypadku skóry trądzikowej zaleca się zastosowanie m.in. olejku z dziurawca. Olejek z dziurawca charakteryzuje się działaniem antybakteryjnym i antyseptycznym. Ponadto reguluje pracę gruczołów łojowych przez co zmniejsza wydzielanie sebum. Zastosowanie olejku z dziurawca w pielęgnacji skóry trądzikowej będzie dobrym rozwiązaniem, gdy skóra jest przesuszona w wyniku stosowania kosmetyków wysuszających, zawierających często alkohol. Podczas pielęgnacji cery trądzikowej nierzadko zapomina się o jej nawilżaniu, a zastosowanie olejku z dziurawca pozwoli zachować optymalne nawilżenie i odżywienie.