tearebels.pl

Portal ogólnotematyczny

Jak zaprojektować pojemną i funkcjonalną szafę?
Dom i Ogród

Jak zaprojektować pojemną i funkcjonalną szafę?

Szafa to jeden z najważniejszych elementów, jaki powinien znaleźć się w każdym domu. To dzięki niej jesteśmy w stanie utrzymać porządek w swoich rzeczach. Dzisiaj często rezygnujemy z zakupu gotowych mebli, na rzecz tych zaprojektowanych na indywidualne zamówienie. Jak zaprojektować szafę, abyśmy byli z niej zadowoleni?

Szafa kiedyś i dzisiaj

Trzeba przyznać, że na przestrzeni lat priorytety się nieco zmieniły. W dawnych czasach bardziej liczył się wygląd szafy, dlatego też rzemieślnicy z wielką starannością podchodzili do jej rzeźbienia, prezentując zdobione fronty, gzymsy, itd. Dzisiejsi rzemieślnicy bardziej stawiają na jej funkcjonalność, dzięki czemu w środku można umieścić jeszcze większą ilość rzeczy.

Dobra szafa

W pierwszej kolejności, jeszcze przed rozpoczęciem projektowania, należy zdecydować się, gdzie taka szafa ma mieć swoje miejsce, bowiem wpłynie to na jeden z elementów znajdujących się przy meblu. Jeżeli szafa ma znajdować się w przestronnym pomieszczeniu, gdzie nie ma problemów z komunikacją, to można zdecydować się na drzwi tradycyjnie uchylne oraz na szuflady. Jeżeli jest to pomieszczenie wąskie, to lepszym wyborem w takim wypadku będą drzwi przesuwne z całkowitą rezygnacją z szuflad.

Głęboka szafa

Szafa musi być głęboka. W innym przypadku jej tworzenie nie będzie miało całkowicie sensu. Standardowa głębokość szafy wynosi pomiędzy 55 a 60 cm. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta. Otóż standardowa szerokość wieszaka wynosi 40 cm. Do tego należy jednak dołożyć rękawy znajdujące się po obydwóch stronach garderoby, więc należy doliczyć dodatkowo kilkanaście cm (w szczególności, jeżeli mamy do czynienia z grubymi i puchowymi kurtkami).

Podział szafy

Każda szafa musi zostać podzielona w odpowiedni sposób. Część szafy powinna mieć same półki, a część drążki i wieszaki. Jeżeli jest mowa o drążkach, to warto przemyśleć, co też ma na nich wisieć. Czy będą to rzeczy krótkie? A może dłuższe? Jeżeli na obydwa pytania udzieliliśmy odpowiedzi pozytywnej, to warto wydzielić dwie części, jeżeli jest taka możliwość. W przypadku drążka, gdzie będą wisiały rzeczy krótkie, należy go umieścić na wysokości 55-65 cm. W przypadku rzeczy długich należy go umieścić na wysokości 160-170 cm. Wtedy będziemy mieli pewność, że nasze rzeczy nie będą ocierały się o ziemię. Ilość półek zależna jest od potrzeb domowników. Jeżeli ma być to szafa dla dwóch osób, to każda z nich powinna otrzymać swoją połowę, aby móc w niej przechowywać rzeczy.