tearebels.pl

Portal ogólnotematyczny

Lifestyle

Rekuperacja czy klimatyzacja – co warto wybrać?

Świeże i czyste powietrze w mieszkaniu wpływa bardzo korzystnie na zdrowie oraz samopoczucie domowników. A co za tym idzie, dodaje ono energii, sił oraz pozwala znacznie lepiej funkcjonować. W związku z tym bardzo ważne jest to, aby było ono jak najlepszej jakości. Pomóc potrafi w tym klimatyzacja oraz rekuperacja. Oba systemy zdecydowanie poprawiają jakość powietrza w każdym domu. Jaka jest pomiędzy nimi różnica?

Podobieństwa oraz różnice między rekuperacją a klimatyzacją

Zarówno zadaniem rekuperacji, jak i klimatyzacji jest to, aby zapewnić w pomieszczeniach odpowiednie parametry powietrza. Niemniej każdy z tych systemów posiada inną zasadę działania. Istotnym zadaniem klimatyzacji jest obróbka powietrza, które znajduje się w mieszkaniu.

Z kolei rekuperacja pozwala na stałą wymianę powietrza. Jest ona wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła. Zasadniczym zadaniem tego systemu jest nawiewanie świeżego powietrza do danego pomieszczenia przy jednoczesnym wywiewaniu zużytego powietrza na zewnątrz.

Rekuperator to takie urządzenie, które pozwala wykorzystać wielokrotnie tę samą energię. W specjalnym wymienniku zarówno strumień powietrza zużytego, jak i świeżego mija się w ten sposób, że nie mieszając się one ze sobą. Dzięki temu powietrze nawiewane zostaje ogrzane przez to, które jest wywiewane.

Największą zaletą rekuperacji jest to, że niezależnie od pogody powietrze w mieszkaniu wymieniane jest na okrągło przez 24 godziny na dobę. Jest to jedna z jej wielu zalet. Umożliwia ona także filtrowanie nawiewanego powietrza, co w dużej mierze chroni przed:

– drobinkami zanieczyszczeń,

– alergenami,

– zarodnikami grzybów.

Klimatyzacja w mieszkaniu może on być wykorzystywana nie tylko do schładzania powietrza, ale także do obniżania w nim temperatury. W przypadku tego urządzenia powietrze nie jest wymieniane, co to ma miejsce przy systemie rekuperacji, a jedynie zostają zmieniane jego parametry.

Co prawda klimatyzacja cieszy się największą popularnością latem, a zwłaszcza w czasie dużych upałów, to jednak można z niej korzystać przez cały rok. W okresie jesienno-zimowym potrafi ona ogrzewać powietrze oraz pomaga usunąć nadmiar wilgoci.

Sprawdzonym wyborem jest klimatyzator Kaisai (dostępny w sklepie https://arenalazienek.pl/pl/c/Klimatyzatory-Kaisai/594). Urządzenia te są wysokiej jakości oraz wykonane z dbałością o każdy istotny szczegół. Są trwałe i potrafią służyć niezawodnie przez szereg długi lat.

Rekuperacja czy klimatyzacja – co wybrać?

Wiele osób często zastanawia się, które urządzenie jest lepszym wyborem. Otóż zarówno rekuperatory i klimatyzatory są takimi urządzeniami, które w dużym stopniu wpływają na komfort życia. Choć rekuperacja zapewnia zdrowy przepływ oraz bardzo dobrą wymianę powietrza, to jednak nie potrafi zagwarantować pożądanego chłodu w czasie uciążliwych upałów. Do tego celu z kolei bardzo dobrze nadaje się klimatyzacja.

Warto pamiętać o tym, że powyższe systemy wcale nie muszą się wykluczać. Połączenie ich w jednym obiekcie mieszkalnym sprawia, że jego domownicy mogą każdego dnia cieszyć się ich funkcjonalnością i przebywać w komfortowych i przyjemnych warunkach.