tearebels.pl

Portal ogólnotematyczny

Jak przygotować yerba mate?
Lifestyle

Jak przygotować yerba mate?

Trudno zaprzeczyć temu, że wielu z nas o yerba mate dowiedziało się za sprawą popularnego podróżnika i dziennikarza Wojciecha Cejrowskiego, który jest ogromnym miłośnikiem tego napoju. Charakterystyczne naczynie i słomka, z której pita jest yerba mate, jest znakiem rozpoznawczym tego napoju. Jak przygotować yerba mate, aby cieszyć się jej wyjątkowym smakiem i aromatem?

Czym jest i skąd pochodzi yerba mate?

Wiele osób kojarzy yerba mate z Ameryką Południową i bardzo słusznie. To właśnie jedno z południowoamerykańskich państw jest ojczyzną yerba mata. Mowa oczywiście o Paragwaju, choć wiele innych państw tego kontynentu pretenduje do tego miana. Yerba mate jest pewnego rodzaju herbatą ziołową, której głównym składnikiem są liście i łodygi Ostrokrzewu Paragwajskiego, który w rzeczywistości jest wiecznie zielonym drzewem. Pierwszymi Europejczykami, którzy zasmakowali tego napoju byli misjonarze z zakonu jezuitów. To właśnie oni zostali poczęstowani przez miejscowe plemiona pobudzającą yerba mate, która okazała się napojem o niezwykłych właściwościach. Wraz z odkryciem niezwykle cennych składników odżywczych, które zawiera yerba mate, zaczęto masowo uprawiać i eksportować tę roślinę. Dziś yerba mate jest popularna na całym świecie i staje się coraz poważniejszym konkurentem kawy.

Jak przygotować yerba mate?

Wiele osób, których prozdrowotne właściwości yerba mate zachęciły do jej spróbowania, zastanawia się, jak przygotować yerba mate do spożycia. Otóż jest to bardzo proste i niewiele różni się od zaparzania zwykłej czarnej herbaty. Podobnie jak w przypadku zaparzania zielonej herbaty, woda, którą zalewamy liście yerba mate, nie powinna przekraczać osiemdziesięciu stopni Celsjusza. Yerba mate możemy zaparzyć w zwykłym kubku, choć zaparzenie jej w tradycyjnym naczynku nada jej niesamowitego uroku. Tradycyjne naczynie, w którym zaparza się yerba mate to tykwa, a rurka, przez którą sączymy napój nazywa się bombilla.

Właściwości yerba mate

Pierwsi misjonarze, którzy spróbowali yerba mate, byli oszołomieni jej działaniem. Ten wyjątkowy, ziołowy napar pozwalał tubylcom pozostawać aktywnym przez cały dzień, mimo panującego upału. Yerba mate jest doskonałym porannym napojem, ponieważ dodaje energii, nie powodując jednocześnie skoków ciśnienia. Yerba mate poprawia pracę mózgu i wspomaga koncentrację. Posiada także szereg niezbędnych witamin i minerałów, dzięki którym nasz organizm szybciej się regeneruje. Dodatkowo, yerba mate wzmacnia odporność organizmu i przyspiesza metabolizm, co skutkuje szybą redukcją nadprogramowych kilogramów. Ten ziołowy napar będzie także świetnym wyborem, w przypadku osób, które chcą zadbać o poprawę kondycji skóry, włosów i paznokci.