tearebels.pl

Portal ogólnotematyczny

Czy ma odkurzacz centralny wady?
Dom i Ogród

Czy ma odkurzacz centralny wady?

Sprzątanie i odkurzanie należy do naszych codziennych obowiązków. Podczas odkurzania możemy korzystać ze zwykłych odkurzaczy, albo zainstalować system odkurzacza centralnego.

Czym jest odkurzacz centralny?

Posiadając zwykły odkurzacz musimy każdego dnia wyjmować i chować sprzęt. Ponadto często potykamy się o ciągnące się za odkurzaczem kable, a na dodatek jest to głośno pracujące urządzenie.
Natomiast posiadając odkurzacz centralny nie mamy takich kłopotów. Jednostka centralna w przypadku odkurzacza centralnego znajduje się poza pomieszczeniami mieszkalnymi, bo np. w garażu, w przybudówce, w kotłowni, czy w piwnicy. I ta odległość centralnej części sprawia, że w domu podczas odkurzania nie ma hałasu. W pomieszczeniach mieszkalnych znajdują się tylko gniazda ssące, do których chcąc odkurzać dołącza się wąż, który jest dość lekki. I już można odkurzać w całym domu. A wszelkie nieczystości pochodzące z odkurzania odprowadzane są do specjalnego pojemnika znajdującego się w centralnym odkurzaczu. Po zakończeniu prac porządkowych węże samoistnie chowają się w instalacji. Poza tym zbiornik na nieczystości znajdujący się poza mieszkaniem i opróżnia się go rzadziej niż worek w standardowym odkurzaczu.
Już na podstawie tego widać, że są same zalety takiego odkurzacza. Lecz, czy ma także odkurzacz centralny wady?

Co można zaliczyć do wad centralnego odkurzacza?

Zalet takiego systemu sprzątającego, jakim jest odkurzacz centralny jest tyle, że aż nie wypada mówić o wadach. Jednak choć niezbyt wiele, lecz pewne wady także są. Przede wszystkim montaż jest dość skomplikowany, a zwłaszcza wtedy, gdy dom jest urządzony. Po drugie na początku trzeba zainwestować pewną kwotę pieniędzy na wszelkiego rodzaju materiały potrzebne do stworzenia takiego systemu odkurzającego. Podczas eksploatacji także są wyższe koszty niż przy używaniu tradycyjnego odkurzacza. W przypadku zepsucia systemu więcej kosztuje też naprawa systemu.
Jednak co by nie powiedzieć, to choć ma odkurzacz centralny wady, to jednak zalet jest więcej. Poza tym jest to system, który posłuży wiele lat i znacznie ułatwi pracę przy sprzątaniu. Odkurzanie nie będzie już tak męczące, odkurzacz nie będzie ciężki, a w domu podczas odkurzania będzie cicho. Nie będzie również kurzu i pyłu, który zazwyczaj powstaje podczas odkurzania tradycyjnym odkurzaczem.

Jak obsługiwać centralny odkurzacz?

Obsługa odkurzacza centralnego jest prosta, bo wystarczy tylko wyciągnąć wąż i podpiąć do gniazda. Jest to bezpieczny i wygodny system nawet dla osób mających mniej siły. Poza tym odkurzacza nie musisz nosić z pomieszczenia do pomieszczenia, czy z dołu na górę.