tearebels.pl

Portal ogólnotematyczny

Kołdra i poduszka
Lifestyle

Kołdra i poduszka- jak je dobrać?

Kołdra i poduszka powinny zapewniać wysoki komfort spania i odpoczynku. Poduszka musi być wygodna i powinna dobrze podpierać głowę oraz szyję, natomiast zadaniem kołdry jest zapewnienie nam komfortu cieplnego i swobodnego przepływu powietrza. Jak wybrać oba te elementy, aby sprzyjały optymalnej regeneracji organizmu?

Na jakie aspekty zwrócić uwagę, wybierając kołdrę do spania?

Pierwszą ważną kwestią jest rodzaj wypełnienia. W sprzedaży dostępne są między innymi popularne kołdry puchowe. Naturalne wypełnienie ma świetne właściwości termoizolacyjne, a więc zachowuje optymalną temperaturę snu. Ponadto puch jest miękki i przyjemnie otula ciało. Wbrew pozorom kołdra puchowa nadaje się zarówno zimą, jak i latem. Niestety, nie można jej prać w pralce.

Dla alergików o wiele lepszym rozwiązaniem będzie kołdra syntetyczna. Można ją bez obaw prać w pralce, w ten sposób eliminując wszelkie bakterie i roztocza. Producenci oferują swoje wyroby w kilku klasach cieplnych np. w wersji letniej, zimowej czy całorocznej. Różnią się one swoją gramaturą. Oczywiście, kołdra letnia będzie najcieńsza. Nie bez znaczenia jest też tkanina, z jakiej kołdra została uszyta. Wybrany materiał powinien być przyjemny w dotyku i zapewniać odpowiednią cyrkulację powietrza. Polecany jest w szczególności inlet bawełniany.

A jaki rozmiar kołdry będzie odpowiedni? Dostępne są modele podwójne oraz pojedyncze. Dla jednej osoby dobrym wyborem będzie kołdra w rozmiarze 140 x 200 czy 160 x 200. Parom zalecane są natomiast produkty o wymiarach 180 x 200 czy 200 x 200.

A jaką poduszkę dobrać do kołdry?

Wybierając poduszkę, zwróćmy uwagę na pozycje, w jakiej śpimy. W przypadku spania na boku odpowiednia będzie ta nieco wyższa i twardsza. Do spania na plecach sprawdzi się natomiast model niższy. Nie bez znaczenia jest też twardość materaca. Jeżeli jest on miękki, wówczas może wydawać się, że zbyt twarda poduszka zapada się w jego powierzchni. Wtedy najlepiej wybrać nieco miększą poduszkę. Do twardego materaca lepiej dobrać nieco sztywniejszą poduszkę, aby zapewnić sobie odpowiednie podparcie szyi i głowy. Producenci oferują różne wypełnienia poduszek. W ofercie znajdziesz między innymi modele antyalergiczne, syntetyczne, ortopedyczne czy puchowe. A jaki rozmiar poduszki będzie odpowiedni? Osobom dorosłym polecana jest np. poduszka 70×80, natomiast dla dzieci sprawdzi się model o wymiarze 35×40 czy 40×60. Wybierać można spośród modeli kwadratowych czy prostokątnych.

Odpowiednio dobrana kołdra i poduszka będą gwarancją długiego i udanego wypoczynku.