tearebels.pl

Portal ogólnotematyczny

Szafy RACK
Dom i Ogród

Szafy RACK. Jak są zbudowane?

Szafy RACK to niezbędne elementy montażowe przeznaczone dla sprzętu informatycznego. Są nazywane również szafami serwerowymi lub teleinformatycznymi. Służą do przechowywania serwerów, a także różnego rodzaju urządzeń sieciowych, telekomunikacyjnych i generatorów zasilania. Ich funkcją jest zabezpieczenie sprzętu i zapewnienie mu optymalnych warunków do stabilnej pracy.

Można spotkać różne rodzaje szaf RACK. Modele wiszące są montowane na ścianach, dzięki czemu w pomieszczeniach można oszczędzić przestrzeń użytkową. Są eleganckie, zwykle pomalowane na kolor czarny lub szary i można je stosować w różnego rodzaju wnętrzach. Drugim rodzajem są szafy stojące, które wyposażone są w kółka lub stopki. Pozwala to na wygodną zmianę ich ustawienia. Jest to więc dobry wybór w miejscach, gdzie dysponujemy dużą ilością sprzętu, który trzeba uporządkować.

Trwałość i funkcjonalność

Spotykane są szafy RACK jednosekcyjne oraz dwusekcyjne. Te ostatnie umożliwiają dostęp do zamontowanego sprzętu z obu stron — z przodu lub z tyłu, bez konieczności demontażu. Wybór zależy przede wszystkim od rodzaju i ilości sprzętu, który ma znaleźć się w szafie. Należy przewidzieć możliwość rozbudowy oraz zwrócić szczególną uwagę na chłodzenie wnętrza. W przeciwnym razie urządzenia nie będą pracowały w warunkach zapewniających długie i bezawaryjne funkcjonowanie. Zazwyczaj właściwy przepływ powietrza jest zapewniany poprzez panele wentylacyjne lub perforowane drzwi.

Materiały i budowa

Materiały używane do budowy szaf RACK to głównie blacha, stal i aluminium. Wszystkie muszą spełniać standardy specyfikacji opisane w normie o oznaczeniu EIA-310-D. Muszą mieć charakterystyczny typ obudowy z systemem montowania bazującym na dwóch lub trzech parach belek. Ich maksymalny rozstaw określa standardowa wysokość szafy RACK, czyli 19 cali — 48,26 centymetra. Typową szerokością jest natomiast 60 lub 80 centymetrów.

Warto zwrócić uwagę, że szafy serwerowe są nieco głębsze niż szafy RACK telekomunikacyjne. Ponadto muszą charakteryzować się większą nośnością. Szafy są modułowe, czyli można je zestawiać w większą całość, wykorzystując kilka identycznych elementów. W tym wypadku wysokość montażową modułu podaje się w jednostkach U. Oznacza to ilość slotów, które zmieszczą się w pojedynczym module. Standardowe wysokości szaf RACK to wartości od 12U do 47U. Szafy światłowodowe RACK produkowane są z blachy odpornej na uszkodzenia mechaniczne. Powierzchnia pokryta jest powłoką antykorozyjną, która gwarantuje zwiększoną odporność na zmienne warunki atmosferyczne. Szafy są szczelne, dzięki temu do wnętrza nie dociera wilgoć. Eliminujemy w ten sposób negatywny wpływ promieni słonecznych, jak również zmiennych temperatur. Dostępne są też szafy RACK hermetyczne ze specjalnymi zamkami zapewniającymi jeszcze większy stopień izolacji od środowiska zewnętrznego.

Zwiększone bezpieczeństwo

Wiele szaf RACK ma właściwości antywłamaniowe. Posiadają zabezpieczenia, takie jak wbudowany zamek chroniący przed nieautoryzowanym otwarciem. Zastosowane mechanizmy mogą obejmować również zamki sejfowe lub podwójne kłódki. Ogranicza to ryzyko aktów wandalizmu i kradzieży. Warto dodać, że szafy antywłamaniowe nie są elementami, które trzeba ukrywać w pomieszczeniach. Mają elegancki wygląd, dlatego można je montować na różnego typu ścianach — zarówno na zewnątrz budynku, jak i wewnątrz.Wysokiej jakości szafy RACK oferuje producent Cabinex. Jest to firma skupiająca się na dostarczeniu rozwiązań gwarantujących niezawodne funkcjonowanie sprzętu. Takie warunki są możliwe do uzyskania przy zastosowaniu szaf światłowodowych naściennych. Oferowane są także przełącznice światłowodowe RACK, które montowane są w szafach i służą do przełączania oraz terminacji linii światłowodowych. Gotowe konstrukcje zapewniają wygodny dostęp do kabli, a zamontowane w nich urządzenia mogą pracować efektywnie i bez zakłóceń.

Artykuł sponsorowany