tearebels.pl

Portal ogólnotematyczny

Metody korekcji wzroku
Zdrowie

Metody korekcji wzroku

Wady wzroku mogą objawiać się na kilka sposobów. Czasem polegają na niewyraźnym widzeniu na dalszych odległościach, mogą także sprawiać trudności z wyraźnym widzeniem z bliska. Wynikają one z czynników genetycznych i środowiskowych. Niektóre problemy czasem związane są z wiekiem i starzeniem się organizmu. Każdą z wad, niezależenie od tego, czy jest to prezbiopia, astygmatyzm czy krótkowzroczność, można skutecznie korygować.

Laserowa korekcja wzroku

Laserowa korekcja wzroku to zabieg, który polega na zmianie kształtu rogówki, niwelując krótkowzroczność, nadwzroczność lub astygmatyzm. Jest to metoda na ogół bezpieczna i mało inwazyjna. W wielu przypadkach pozwala ona na trwałe skorygować wzrok, dzięki czemu nie trzeba korzystać z okularów czy soczewek kontaktowych. Nie każdy jednak kwalifikuje się do wykonania laserowej korekcji. Sprawę zawsze należy indywidualnie przedyskutować z okulistą.

Okulary na receptę

Okulary to najczęstsza metoda korekcji wad wzroku takich jak krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm oraz prezbiopia. Ich zadaniem jest prawidłowe załamywanie światła, które skupia się na siatkówce. Szkła zawsze dobierane są przez specjalistę na podstawie badań wzroku.
Dużą zaletą okularów jest to, że można je łatwo zakładać i zdejmować. Są one dostępne w różnych oprawkach, dzięki czemu prezentują się modnie i ciekawie.

Soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe działają na tej samej zasadzie co okulary. Choć ich zakładanie i zdejmowanie wydaje się na początku problematyczne, szybko można opanować te czynności. W przeciwieństwie do okularów, soczewki nie zawężają pola widzenia. Nie zasłaniają twarzy ani nie reagują na czynniki atmosferyczne. Pozwalają za to na uprawianie sportów i prowadzenie aktywnego stylu życia. To nie musi być koniec ich zalet. Przykładowo, soczewki kontaktowe marki Acuvue zawierają składnik nawilżający oraz chronią wzrok przed szkodliwym promieniowaniem UV. Są także bardzo komfortowe, ponieważ powstały z elastycznych, miękkich i przepuszczających tlen materiałów. Więcej informacji można znaleźć na stronie https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/sposoby-korekcji-wzroku.

Wady wzroku to powszechny problem. Można z nimi jednak normalnie żyć. Jest to możliwe dzięki odpowiednio dobranym okularom lub soczewkom kontaktowym, które pozwalają dobrze widzieć na różnych odległościach. Wybór metody korekcji jest sprawą indywidualną, która powinna zostać przedyskutowana z lekarzem. W niektórych przypadkach istnieje szansa na całkowite pozbycie się wady. W tym celu wykonuje się laserową korekcję wzroku.