tearebels.pl

Portal ogólnotematyczny

Elektryzujące się ubrania – co robić?
Moda

Elektryzujące się ubrania – co robić?

Elektryzujące się ubrania to częsty problem, szczególnie w okresie grzewczym. Wiele osób mówi o „strzelających” czy „kopiących” tkaninach różnych elementów garderoby. Uczucie to z pewnością nie jest zbyt przyjemne, a często powoduje nawet lekki ból. Jakie metody na elektryzujące się ubrania warto zastosować?

Używanie płynów do płukania

Płyn to płukania tkanin znajduje się na wyposażeniu większości gospodarstw domowych. Mimo to część osób zapomina lub rezygnuje ze stosowania tego typu środków podczas prania. Rezultatem mogą być elektryzujące się ubrania, zwłaszcza te, które wykonane są z syntetycznych tkanin. Płyn zmiękczający znacznie zminimalizuje uciążliwe „strzelanie”. Produkt można również dodać w odpowiedniej ilości do pojemnika z wodą i rozpylać w razie potrzeby po powierzchni odzieży. Podczas zakupów nowych ubrań należy pamiętać o tym, że na działania elektrostatyczne najbardziej narażone są materiały sztuczne. Dobrym pomysłem będzie więc nabycie odzieży z naturalnych tkanin (np. bawełny).

Nawilżanie powietrza

Najczęściej elektryzujące się ubrania są efektem suchego powietrza spowodowanego działaniem grzejników czy pieców w chłodniejsze miesiące roku. W takim wypadku pomocny będzie nawilżacz powietrza, który sprawi, że poziom wilgotności stanie się wyższy, a ubrania nie będą elektryzować się tak często jak wcześniej. Urządzenie sprawdza się w mieszkaniach szczególnie zimą lub późną jesienią. Sprzęt dostępny jest w wielu sklepach – wystarczy wybrać odpowiedni model. Osoby, które nie chcą inwestować w takie narzędzie, mogą wykorzystać inne metody nawilżania pomieszczenia. Przykładem jest powieszenie mokrych tkanin na kaloryferze lub postawienie większego pojemnika z gorącą wodą (w tym wypadku niezbędna jest duża ostrożność, szczególnie gdy wśród domowników znajdują się dzieci). Wiele osób na przesuszone powietrze w domu poleca hodowlę kwiatów. Mnóstwo gatunków roślin pomaga zadbać o właściwe nawilżenie pomieszczenia.

Środki antyelektrostatyczne lub lakiery

Na elektryzujące się ubrania można stosować również dostępne w sklepach środki. Producenci oferują przeznaczone do tego celu preparaty o działaniu antyelektrostatycznym. Płyny umieszczone są w wygodnej butelce z atomizerem, co pozwala komfortowo spryskiwać nimi zarówno odzież, jak i pościel, koce, obrusy, zasłony, ręczniki czy dywany. Innym środkiem, który można użyć, jest też zwykły lakier do włosów, oczywiście bez dodatków w postaci barwników czy brokatu. Warstwa takiego produktu na ubraniach może przyczynić się do likwidacji problemu elektryzujących się włókien.