tearebels.pl

Portal ogólnotematyczny

Domowe sposoby na pokrzywkę- gwarantem, że dotknięta chorobą skóra powróci do stanu pierwotnego
Zdrowie

Domowe sposoby na pokrzywkę- gwarantem, że dotknięta chorobą skóra powróci do stanu pierwotnego

Pokrzywka to bardzo kłopotliwa i uciążliwa dolegliwość. Objawia się silnym swędzeniem oraz pieczeniem. Jest na tyle denerwująca, że dotknięta nią osoba ma ochotę wprost zedrzeć z siebie skórę i rozdrapać wszystkie krosty.

Czym w ogóle jest pokrzywka?

To rodzaj alergii czy to skórnej, czy to pokarmowej, która objawia się pojawieniem się na ciele chorego piekących oraz swędzących krost. One rzeczywiście do złudzenia przypominają te, które wyskakują na ciele zaraz po poparzeniu się pokrzywą. I z tej właśnie zbieżności w wyglądzie wywodzi się ich potoczna nazwa.

Najczęstsze przyczyny pokrzywki

Po pierwsze silne uczulenie na konkretną substancję lub jakiś czynnik drażniący, wskutek którego skóra chorego broni się poprzez silne zaczerwienienie oraz swędzenie. Po drugie pokrzywka to również wynik zbyt długiego moczenia się w słonej wodzie. Pojawienie się pokrzywki w formie krost to widoczny znak, że przesadziło się z opalaniem i wystawianiem ciała na działanie silnych promieni słonecznych. Czasem pokrzywka to pochodna użądleń owadów lub zbyt długiego przesiadywania w saunie.

Domowe sposoby na pokrzywkę

Po pierwsze, pokrzywkę doskonale łagodzi cebula. Wystarczy ją drobno posiekać. Owinąć w jakiś ręcznik lub szmatkę. Następnie z tak przygotowanego owiniątka, zrobić opatrunek leczniczy. Co prawda skóra może na początku nie najlepiej zareagować na kontakt z cebulą. Jednak uczucie zimna i tak zwanej gęsiej skórki szybko mija. Cebula w formie okładu jest dobra na pokrzywkę, gdyż ma silne właściwości przeciwzapalne i kojące pieczenie.

Równie skuteczny na pokrzywkę jest rumianek. Przy czym, nie trzeba z niego formować z niego okładów, gdyż lepiej go zwyczajnie wypić. Taka herbatka rumiankowa ukoi nie tylko fizyczne objawy pokrzywki, lecz również jej psychiczne symptomy takie jak niepokój, rozdrażnienie lub bezsenność. Podobne działanie ma aloes. Niemniej on oddziałuje wyłącznie na sferę fizyczną. Zwalcza głównie takie oznaki pokrzywki jak zaczerwienienie i pieczenie skóry.

Inne alternatywne domowe sposoby na pokrzywkę

Ukojenie osobom dotkniętym pokrzywką przynosi kąpiel relaksacyjna z dodatkiem sody oczyszczonej. Dzięki niej stan zapalny skóry nieco łagodnieje, a krosty zaczynają powoli znikać. Równie dużą ulgę w leczeniu pokrzywki przynoszą zimne okłady. Przy czym, trzeba koniecznie zaznaczyć, że kostki lodu nie powinny być od razu aplikowane wprost na skórę, bo to może bezpośrednio doprowadzić do jej odmrożenia. Kostki lodu bezpieczniej jest najpierw owinąć w ręcznik, a dopiero później przyłożyć do zmienionej chorobowo skóry.