tearebels.pl

Portal ogólnotematyczny

Jak zostać wychowawcą kolonijnym
Dom i Ogród

Jak zostać wychowawcą kolonijnym?

Latem bardzo często szukamy pracy sezonowej, która podreperuje nasz budżet. Co ciekawe, wcale nie trzeba wyjeżdżać za granicę, żeby znaleźć satysfakcjonujące źródło dodatkowego dochodu. Od wielu lat dużą popularnością cieszy się praca wychowawcy kolonijnego. Sprawdź, jakie wymagania należy spełnić, aby otrzymać zatrudnienie na tym stanowisku.

Czym zajmuje się wychowawca kolonijny?

Wychowawcą kolonijnym może zostać osoba mająca odpowiednie predyspozycje do pracy z dziećmi. Należy pamiętać, że podczas pobytu na koloniach to ona jest odpowiedzialna za zdrowie dzieci. Najmłodsi z dala od domu borykają się z różnymi problemami, a zadaniem wychowawcy jest nawiązywanie kontaktu i rozmowa z podopiecznymi. Powinien on przewidywać zagrożenia i wiedzieć, jak należy się zachować w trudnych i nieprzewidzianych sytuacjach. Jego zadaniem jest służenie pomocą na każdym kroku, cechuje go cierpliwość i otwartość na potrzeby najmłodszych.

Jak zdobyć kwalifikacje wychowawcy kolonijnego?

Wychowawcą kolonijnym może zostać tylko osoba pełnoletnia. Warunkiem koniecznym jest ukończenie szkoły średniej lub posiadanie średniego branżowego wykształcenia. Każdy kandydat na to stanowisko musi przedłożyć sądowe zaświadczenie o niekaralności. Jednym z najważniejszych wymogów, które należy spełnić, jest pozytywne ukończenie kursu na wychowawcę kolonijnego. Warto pamiętać, że odpowiednie kwalifikacje to nie wszystko. Idealny kandydat powinien lubić kontakt z dziećmi, angażować się w wykonywaną pracę oraz wykazywać się zdrowym rozsądkiem w każdej sytuacji. Tylko pomysłowy i zaradny wychowawca zaskarbi sobie sympatię najmłodszych.

Kto organizuje szkolenia na wychowawcę kolonijnego?

Kurs wychowawca kolonijny jest specjalistycznym szkoleniem przeprowadzanym zgodnie z wymogami Ministerstwa Edukacji Narodowej. Może on być organizowany przez placówki doskonalenia nauczycieli, a także osoby prawne, fizyczne i instytucje rynku pracy, jeżeli uzyskały one zgodę kuratora oświaty. Uprawnienia wychowawcy kolonijnego zostaną nadane uczestnikowi po pozytywnym ukończeniu kursu. Specjalistyczne szkolenie zazwyczaj składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. Dzięki zdobytym umiejętnościom uczestnik może w przyszłości zdobyć zatrudnienie także na półkoloniach, obozach i zimowiskach.

Ile zarabia wychowawca kolonijny?

Na rynku istnieje duże zróżnicowanie stawek oferowanych wychowawcom kolonijnym. Na wysokość wynagrodzenia wpływa między innymi charakter wyjazdu i liczba dzieci, którymi będzie się zajmował zatrudniony. Tygodniowe wynagrodzenie zazwyczaj mieści się w widełkach 600-1000 zł brutto. Wychowawca może także liczyć na darmowe zakwaterowanie, posiłki, transport i liczne atrakcje.