tearebels.pl

Portal ogólnotematyczny

Kompresory śrubowe
Dom i Ogród

Kompresory śrubowe – rodzaje, działanie i zastosowanie

W wielu gałęziach przemysłu coraz bardziej niezbędnym urządzeniem staje się sprężarka powietrza. Dużą popularnością cieszą się tu kompresory śrubowe. Co warto o nich wiedzieć?

Czym jest kompresor śrubowy i jakie są jego rodzaje?

Kompresor śrubowy jest rodzajem sprężarki, działającej na zasadzie redukowania wolnej przestrzeni pomiędzy dwiema obracającymi się śrubami od otworów ssanych do otworów tłocznych. Rezultatem pracy mechanizmu śrubowego jest sprężenie gazu pod wysokim ciśnieniem. Wśród sprężarek śrubowych wyróżnić można:

  • wolnostojące,
  • osadzone na zbiorniku,
  • osadzone na zbiorniku z mechanizmem stacji uzdatniania powietrza.

Kompresory śrubowe mogą znacząco różnić się parametrami technicznymi, takimi jak moc silnika, wartość maksymalnego ciśnienia czy wielkość zbiornika. Mogą również być wyposażone w dodatkowe elementy i urządzenia ulepszające ich pracę.

Najpopularniejsze modele

 Sprężarki śrubowe dzielą się na dwa zasadnicze modele:

W kompresorze olejowym do komory sprężania wtryskiwany jest olej. Zapewnia on uszczelnienie przestrzeni pomiędzy pracującymi śrubami, oraz spełnia funkcję chłodniczą. Niewątpliwą zaletą sprężarki olejowej jest możliwość jego nieprzerwanej całodobowej pracy. W procesie pracy urządzenia bezolejowego ze wtryskiem wody powstaje czyste sprężone powietrze. Jest to szczególnie istotne w gałęziach przemysłu, gdzie nietolerowana jest jakakolwiek ilość cząsteczek oleju, np. przemysł farmaceutyczny czy medyczny. Różnicą w działaniu sprężarki bezolejowej jest niższe maksymalne ciśnienie wylotowe, oraz brak możliwości nieprzerwanej pracy.

Kompresor śrubowy – zasada działania

Kompresor śrubowy zbudowany jest głównie z mechanizmu składającego się z dwóch obracających się śrub. Proces pracy sprężarki przebiega następująco:

  1. wtłaczanie powietrza do urządzenia
  2. filtrowanie wtłoczonego powietrza i oczyszczenie go ze szkodliwych składników
  3. ściskanie cząsteczek powietrza w przestrzeni międzyśrubowej, powodujące jego sprężenie
  4. uwolnienie powietrza na zewnątrz urządzenia pod wpływem wysokiego ciśnienia.

Kompresor śrubowy – zastosowanie

Kompresor śrubowy znajduje zastosowanie praktycznie w każdej dziedzinie przemysłu. Przystosowany do ciągłej pracy, przy utrzymaniu stałego ciśnienia, sprawdzi się nawet w jednoczesnym zasilaniu kilku urządzeń. Szczególnie pomocny okaże się w budownictwie, gdzie może być wykorzystywany przy obsłudze wielu maszyn. Sprężarka śrubowa będzie również niezbędnym wyposażeniem wielu warsztatów, przede wszystkim specjalizujących się w mechanice samochodowej oraz lakierni.

Niezawodność i zasady konserwacji sprzętu

Śrubowe kompresory powietrza to urządzenia charakteryzujące się dużą niezawodnością, czego skutkiem są ponoszone niskie koszty serwisowania. Urządzenia są testowane i fabrycznie ustawione z gotowością do pracy „od zaraz” i nie wymagają podjęcia szczególnie skomplikowanych uczynności w celu ich uruchomienia. W zależności od modelu naprawy gwarancyjne obejmują okres dwóch lub pięciu lat. W celu zachowania tego okresu wymagane jest dokonywanie płatnych serwisów gwarancyjnych w ramach okresowych przeglądów.

Zastosowanie kompresorów powietrza przynosi znaczne korzyści ekonomiczne: pozwala na efektywne wykorzystanie czasu pracy, zmniejsza koszty eksploatacji, przyspiesza proces realizacji zamówień. Dzięki stałej i jednolitej sile pracy zapewnia bezawaryjność i dłuższą żywotność obsługiwanych urządzeń. Zaletą kompresorów śrubowych jest również łatwość ich obsługi oraz bardzo cicha praca.