tearebels.pl

Portal ogólnotematyczny

Ciekawostki o kawie dla smakoszy
Zdrowie

Ciekawostki o kawie dla smakoszy

Kawa jest niezwykle popularna nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Nie ma chyba osoby, która choć raz nie piłaby tego naparu. Z chęcią pijemy ją rano jako dawkę pobudzenia, po południu do ulubionego ciasta oraz wieczorem jako element relaksu po męczącym dniu. Jednak czy kawa ma przed nami jakieś tajemnice? Oto ciekawostki o kawie, które mogą zaskoczyć niejednego jej smakosza. 

Kawa a długość życia

Kawa charakteryzuje się zawartością dużej ilości przeciwutleniaczy. Mają one za zadanie zapobiegać powstawania wolnych rodników. Dodatkowo napój ten działa orzeźwiająco i ma charakter pobudzający oraz przyspieszający metabolizm. Co ważne, wykazano, że osoby pijące kawę rzadziej chorują na Parkinsona, cukrzycę typu II oraz choroby serca. 

Najdroższa kawa świata

Kawa Luwak, czyli najdroższa kawa na świecie kosztuje średnio 100 zł za filiżankę. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że jej ziarna są wydobywane z odchodów indonezyjskich łaskunów, które żywią się jedynie najlepszymi owocami kawy. Nadtrawione ziarna tracą gorzki smak i zyskują o wiele ciekawszy aromat. Inną odmianą, którą pozyskuje się w podobny sposób jest kawa Kopi Zuak, którą pozyskuje się z ziaren wydalonych przez zuaki. Są to dziko żyjące zwierzęta kotowate. 

Kawa a handel

Zadziwiający może być fakt, że kawa jest najważniejszym zaraz po ropie naftowej surowcem, którym handluje się na giełdach całego świata. Aktualnie największymi producentami tych drogocennych ziaren są Brazylia, Wietnam oraz Kolumbia. Odpowiadają one za ponad 50% światowej produkcji kawy. 

Kawa a zdrowie

Kawa jest w stanie dostarczyć nam cennych składników odżywczych. Jej picie jest również pomocne w procesie spalania tkanki tłuszczowej, dodatkowo znacząco przyśpiesza metabolizm. Jest również dobrym dodatkiem dla osób uprawiających sporty, wypicie kawy przed treningiem poprawia naszą wydajność podczas wykonywania ćwiczeń. Co ważne kofeina zawarta w kawie działa pobudzająco nawet już kwadrans po jej wypiciu.

Kawa w Polsce

Z roku na rok pijemy coraz więcej kawy. Europejczycy rocznie wypijają średnio 160 litrów w przeliczeniu na jedną osobę. Daje nam to około cztery filiżanki napoju na dzień. Największymi smakoszami kawy w Europie są Finowie, którzy spożywają jej prawie 13 kg na jednego Fina. Dla porównania Polacy piją jedynie około 3,5 kg na osobę. Kawa w Polsce stała się popularna za czasów króla Augusta II Mocnego oraz Augusta III. Pierwsza polska kawiarnia w Rzeczypospolitej powstała w roku 1700 w Gdańsku. Dopiero w roku 1763 powstały dwie kawiarnie w Warszawie.