tearebels.pl

Portal ogólnotematyczny

Zdrowie

Diagnostyka samochodu osobowego w Stacji Kontroli Pojazdów – dlaczego jest to niezbędne działanie?

Diagnostyka samochodu osobowego w Stacji Kontroli Pojazdów – dlaczego jest to niezbędne działanie?

Umiejętność prowadzenia pojazdu samochodowego może okazać się niewystarczająca, jeśli chcesz w bezpieczny sposób poruszać się po drodze. Do pełnego sukcesu niezbędny jest jeszcze odpowiedni stan techniczny pojazdu. Jak o to zadbać? Kluczowa w tym przypadku jest regularna diagnostyka auta w SKP, czyli Stacji Kontroli Pojazdów. Co obejmuje tego typu badanie i kiedy należy je przeprowadzać? Przeczytaj poniższy tekst, by poznać aktualne informacje na ten temat.

Diagnostyka samochodu osobowego w Stacji Kontroli Pojazdów

Diagnostyka auta jest przeprowadzana w odniesieniu do pojazdów, w przypadku których DMC (dopuszczalna masa całkowita) nie przekracza 3,5 tony. Badanie tego typu obejmuje między innymi kontrolę poprawności funkcjonowania:

  • systemu oświetlenia,
  • systemu hamulcowego,
  • ogumienia (nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale w rzeczywistości ryzyko na drodze zwiększa się także w sytuacji, gdy opony w pojeździe są zbyt mocno napompowane),
  • układu zawieszenia,
  • klimatyzacji,
  • silnika oraz akumulatora.

Analiza stanu technicznego auta jest poprzedzana weryfikacją takich kwestii formalnych jak na przykład unikalność numeru VIN (ang. VIN – Vehicle Identification Number, potocznie określany także jako numer nadwozia).

Całe badanie trwa – w zależności od stanu technicznego pojazdu – od trzydziestu minut do nawet dwóch godzin.

Kiedy warto skorzystać z usług oferowanych w Stacjach Kontroli Pojazdów?

Zasadniczo, korzysta się z diagnostyki w Stacji Kontroli Pojazdów w dwóch sytuacjach, to znaczy:

przed zakupem auta używanego. Warto przeprowadzić przegląd auta, by upewnić się, jaki jest jego rzeczywisty stan techniczny (stan faktyczny może znacznie różnić się od optymistycznych deklaracji sprzedającego),

w ramach obowiązkowego, okresowego przeglądu technicznego. Częstotliwość dokonywania obligatoryjnych przeglądów różni się w zależności od wieku auta. Przykładowo, nowy fabrycznie pojazd powinien zostać poddany badaniu w terminie 3 lat od rejestracji. Jeśli jednak jest on wyposażony w instalację LPG, obowiązkowe jest dokonywanie przeglądów corocznych. Następne badanie należy przeprowadzić nie później niż po 2 latach od pierwszego badania. Każdy następny przegląd serwisowy powinien być dokonywany w odstępach rocznych.

Bezpieczeństwo przede wszystkim, czyli odpowiedni wybór SKP jest niezbędny

Aby zapewnić sobie oraz innym uczestnikom ruchu bezpieczeństwo na drodze, należy skorzystać z uznanej, solidnej Stacji Kontroli Pojazdów. Ważne jest, by zatrudnieni w niej pracownicy dysponowali odpowiednią wiedzą oraz doświadczeniem. Kwalifikacje te stanowią absolutne must have, jeżeli chcesz, by Twój pojazd zachował odpowiednie standardy bezpieczeństwa. Jeśli poszukujesz takiej SKP, powinieneś zdecydować się na przykład na Stację Kontroli Pojazdów Dyszkiewicz w Konstancinie-Jeziornej – http://www.skp.dyszkiewicz.pl/.