tearebels.pl

Portal ogólnotematyczny

Zalety diety sokowej
Lifestyle

Zalety diety sokowej – dlaczego warto ją zastosować?

Dieta sokowa cieszy się dużą popularnością wśród osób, które dbają o regularne oczyszczanie organizmu z toksyn. Sokowy detoks to ulga dla układu trawiennego, który zamiast posiłków stałych otrzymuje w tym czasie wyłącznie posiłki płynne. Jakie zalety ma dieta sokowa i jak mądrze ją stosować?

Dieta sokowa – podstawowe założenia

Dieta sokowa polega na zastąpieniu stałych posiłków sokami warzywno-owocowymi. W większości przypadków taki detoks całkowicie wyklucza wszelkie dania o stałej konsystencji, choć istnieją też diety sokowe, które dopuszczają jedzenie określonych pokarmów stałych. Z założenia, sokowe odtruwanie organizmu polega jednak na mocnym ograniczeniu spożycia kalorii i przyjmowaniu wyłącznie soków z owoców i warzyw – około 5, 6 porcji dziennie. Detoks można stosować bezpiecznie przez okres maksymalnie 7 dni, co wynika z niskiej kaloryczności jadłospisu oraz wykluczenia pozostałych grup produktów spożywczych. 

Zalety diety sokowej – kiedy i dlaczego warto ją zastosować?

Diety sokowej nie stosuje się w ramach odchudzania, ale można wykorzystać ją jako wstęp przed wprowadzeniem diety redukcyjnej. Głównym celem takiego sposobu odżywiania się jest jednak detoks organizmu, możliwy dzięki znacznemu odciążeniu układu trawiennego. W ramach diety sokowej dostarczamy sobie mniejszej ilości kalorii w lekkostrawnej postaci. Dodatkowo, soki z warzyw i owoców są też bogatym źródłem witamin, minerałów, błonnika i antyoksydantów. Błonnik reguluje tempo przemiany materii, a antyoksydanty wspierają walkę organizmu z wolnymi rodnikami, odpowiedzialnymi za proces starzenia się i rozwój niektórych chorób. Pierwsze dostrzegalne korzyści z zastosowania diety sokowej to zarówno uczucie lekkości, jak i redukcja zmęczenia. Na sokowym detoksie umysł pracuje sprawniej, poprawia się więc pamięć i koncentracja. Warto zdecydować się na taką dietę, jeśli:

  • chcemy oczyścić organizm z toksyn i pozbyć się złogów,
  • chcemy odzyskać energię,
  • chcemy przygotować się do wdrożenia niskokalorycznej, zdrowszej diety. 

O czym pamiętać, stosując detoks sokowy?

Dieta sokowa bazuje na samych owocach i warzywach, a do tego dostarcza zwykle jedynie około połowy energii z dziennego zapotrzebowania kalorycznego większości osób. Warto pamiętać więc, że takiego jadłospisu nie można stosować długotrwale. Prowadzi to do osiągnięcia rezultatów odwrotnych do zamierzonych, czyli do spowolnienia tempa metabolizmu oraz osłabienia organizmu. Diety sokowej nie mogą stosować kobiety w ciąży, karmiące piersią, sportowcy, dzieci i nastolatki. Zaleca się również odpowiednio przygotować do niej swój organizm. W jaki sposób?

Jak przygotować się do diety sokowej?

Dietę sokową można zamówić w ramach jednej z diet pudełkowych. Dzięki temu osoba chcąca przeprowadzić taki detoks, nie musi martwić się o odpowiednią kaloryczność płynnych posiłków, o ich świeżość czy smak. Jednak zanim zamówimy dietę sokową, powinniśmy przygotować do niej swój organizm poprzez:

  • rezygnację z potraw smażonych,
  • rezygnację z mięsa,
  • stopniowe ograniczanie tradycyjnych, gotowanych posiłków,
  • zastępowanie tradycyjnych posiłków warzywami i owocami – na początku w formie pieczonej, a później w postaci surowej.

Z kolei w trakcie diety sokowej należy zadbać o zapewnienie swojemu organizmowi odpowiedniej ilości wypoczynku (snu) oraz o ograniczenie aktywności fizycznej, która zwiększa zapotrzebowanie na energię. Na diecie sokowej należy także dbać o odpowiednie nawodnienie – z pomocą wody i naparów ziołowych bez cukru.